Free cookie consent management tool by TermsFeed Policy Generator

Postupy pre diaľkový ovládač NICE ON3EBD

Rýchle postupy pre ovládač NICE Era One BD ON3EBD:

Obojsmerná komunikácia

Obojsmerný diaľkový ovládač NICE ON3EBD má oproti starším, jednosmerným, ovládačom niekoľko funkcií navyše a samozrejme s nimi prichádzajúce úskalia.

Ideálny svet - funkcie navyše

Prijímač je od výroby nastavený na obojsmernú prevádzku, čo znamená, že

  1. po stlačení tlačidla na diaľkovom ovládači sa vyšle signál do pohonu,
  2. tento signál sa v pohone sa spracuje, brána dostane povel na pohyb
  3. a zároveň prijímač v pohone pošle ovládaču odpoveď o prijatí signálu,
  4. ovládač potom jemne zavibruje a zasvieti na zeleno, na znak, že prijímač signál prijal.

Zároveň sa dá s ovládačom zistiť stav, v akom sa nachádza brána. Postup:

Zistenie stavu brány

Jedenkrát bez držania stlačte tlačidlo "i" vpravo dole na ovládači a potom jedenkrát bez držania stlačte tlačidlo, ktorým ovládate bránu. LED dióda sa rozsvieti:

  • buď na zeleno - brána je otvorená,
  • alebo na červeno - brána je zatvorená,
  • na oranžovo - brána sa pohybuje, alebo stojí niekde v medzipolohe.

Reálny svet - úskalia obojsmernej komunikácie

Kompatibilita

Obojsmerná funkcionalita je možná iba s prijímačmi, ktoré tiež podporujú obojsmernú komunikáciu (OXIBD). Pokiaľ chcete ovládač NICE ON3EBD uložiť do pohonu/prijímaču, kde je starší (jednosmerný) prijímač, musíte aspoň jedno tlačidlo prepnúť do jednosmernej prevádzky.

Kratší dosah obojsmernej komunikácie (logicky)

Zároveň platí, že musí byť ovládač aj prijímač vo svojom dosahu. Existuje situácia, kedy stojíte akurát tak ďaleko, že diaľkový ovládač ešte dosiahne do pohonu a vie ho ovládať, ale prijímač už do ovládača nedosiahne a tým pádom nedostanete odpoveď o manévri. Čiže stlačíte tlačidlo na diaľkovom, chvíľku ovládač bliká na oranžovo (vysiela signál), potom zasvieti na dve sekundy na červeno a tým pádom neviete, či pohon signál prijal, alebo neprijal. Na druhú stranu, toto je rovnaký spôsob chovania ako u klasických jednosmerných diaľkových ovládačov.

Pamäť ovládača na obojsmerné prijímače

Ovládač NICE ON3EBD v obojsmernej prevádzke môžte uložiť do 10-tich obojsmerných prijímačov, keďže zároveň sa ukladá ovládač do prijímača aj prijímač do ovládača. Dalo by sa povedať, že diaľkový ovládač NICE ON3EBD má pamäť na 10 obojsmerných prijímačov. (Poznámka: Ovládač NICE ON3EBD v jednosmernej prevádzke môžte uložiť teoreticky do nekonečno prijímačov. V tomto prípade sa ukladá iba ovládač do prijímača.)

Ak ovládač už uložíte do niektorého prijímaču a potom tento prijímač vymažete, tak ak by ste chceli doň ovládač znovu uložiť, musíte ovládač najprv vyresetovať, keďže si stále pamätá "pôvodný" prijímač.

Nemožnosť zistiť stav viacerých brán na jednom mieste

Ak sa nachádzate v dosahu viacerých prijímačov s obojsmernou prevádzkou a vydáte signál na zistenie stavu brány, dostanete odpoveď od prvého, ktorý odpovie, čiže reálne neviete, z ktorej brány odpoveď prišla, čo je značne nepoužiteľné.

Rýchle vybíjanie batérie

Fakt: Obojsmerný ovládač má v sebe prijímač, ktorým prijíma odpovede o stave brány z pohonu. To znamená, že teoreticky môže (nemusí - a častokrát to ani nerobí) aj v kľudovom režime prijímať plávajúce kódy iných zariadení v domácnosti vysielajúcich na rovnakej frekvencii (termostat od kotla, klímy, meteostanica, alarm, bezdrôtový zvonček, bezkľučové odomykanie auta a pod.). Tento vplyv ostatných bezdrôtových zariadení na vysielač ON3EBD môže spôsobiť rýchle vybíjanie batérie. Riešením tejto situácie je preprogramovať celý ovládač na jednosmerný režim a problém sa odstráni. Moc často sa to nestáva, ale už sa to stalo, spravidla to býva spôsobené iným bezdrôtovým zariadením, ktoré je pokazené/zblbnuté.