Free cookie consent management tool by TermsFeed Policy Generator

Komponenty na brány

Komponenty na brány od BranyPosuvne.sk

Na tejto stránke nájdete komponenty pre výrobu posuvných brán. Ponúkame komponenty na brány samonosné a koľajové, ale aj komponenty na závesné brány či dvere. Sortiment je doplnený pohonmi NICE, záslepkami, zámkami a komponentami pre výrobu plotov.

Komponenty na brány samonosné

Sada pre bránu

Komponenty na brány samonosné (nesené) z našej ponuky Vám umožnia ľahko vyrobiť alebo zadať výrobu samonosnej brány so šírkou prejazdu do 15 m. V ponuke nájdete rôzne typy nosných vozíkov (podľa počtu ložísk, nosnosti), vodiace C-profily, vedenia, dorazy a vôbec všetky komponenty potrebné k výrobe samonosnej posuvnej brány. Komponenty sú pre lepšiu orientáciu zostavené v sadách, ktoré sú cenovo zvýhodnené. Ponuka zahŕňa i komponenty pre nadrozmerné posuvné brány.

Komponenty na brány koľajové

Komponenty na brány koľajovéKomponenty na brány koľajové (pojazdové) z našej ponuky Vám umožnia ľahko vyrobiť alebo zadať výrobu koľajovej brány so šírkou prejazdu do 10 m. V ponuke nájdete rôzne typy spodných koliesok (podľa veľkosti i spôsobu uchytenia), koľajnice, vedenia, dorazy a vôbec všetky komponenty potrebné k výrobe koľajovej posuvnej brány.


Komponenty pre závesné brány

Komponenty pre závesné brány
Novinkou v ponuke sú komponenty pre závesné brány. Tieto komponenty poslúžia všade tam, kde je treba jednoducho oddeliť priestor závesnou posuvnou bránou alebo závesnými dverami. Závesný systém pozostáva z vodiaceho C-profilu, úchytov C-profilu a ložiskových vozíkov na ktoré ukotvíte rám brány alebo dverí. Vodiaci C-profil a vozíky sa dimenzujú podľa hmotnosti posúvaného telesa. V spodnej časti je možné bránu viesť obyčajnými rolkami, často sa na spodnú časť rámu navarí U profil v ktorom jazdí jedna či dve rolky. Závesný sytém je možné tiež použiť na stropné dopravníky. 

Pohony pre posuvné brány

Pohony NICESortiment konštrukčných prvkov na brány je doplnený o pohony pre posuvné brány talianskej značky NICE. Tento výrobca je špičkou trhu domácej automatizácie. V ponuke nájdete tiež pohony pre krídlové brány a príslušenstvo k týmto pohonom. 

 

Radi Vám poskytneme konzultáciu ohľadne potrebných komponentov. Môžete:

Vyplniť formulár:Zavolať na:Napísať na:
Poraďte sa s predavačom 0948 59 98 57 [email protected]

Výrobca pohonov NICE s.p.a.
IBFM - Taliansky výrobca komponentov na brány

Mapa stránky:

Aby sme prešli k jadru veci – pokiaľ máte záujem si posuvnú bránu zhotoviť svojpomocne, je potrebné mať isté teoretické základy ohľadom jej konštrukcie. Poďme sa na posuvnú bránu podívať bližšie:

Princíp samonosnej posuvnej brány

Princíp samonosnej posuvnej brány spočíva v prenášaní síl tlaku a ťahu krídla brány na betónový základ počas jej odsúvania a zasúvania. Ako je to realizované? Poďme na to našou obľúbenou obrázkovou metódou s popisom:

 1. Máte prejazd určitej šírky, ktorý chcete obsluhovať posuvnou bránou
 2. Na jednu stranu prejazdu vybetónujete základ
 3. Na tento základ ukotvíte práve dva vozíky pre posuvné brány

Toto je nutné minimum potrebné na osadenie posuvnej brány.

 1. Máte telo brány mierne širšie ako svetlá šírka prejazdu
 2. Máte nosný C-profil
 3. Telo brány navaríte na nosný C-profil a pridáte presah

Týmto ste vytvorili štandardné jednoduché krídlo samonosnej posuvnej brány.

 1. Krídlo brány nasuniete na zabetónované vozíky
 2. Osadíte vyrovnávací stĺpik s vedením brány
 3. Doplníte dodatkové komponenty k posuvnej bráne

Čo sa teraz deje?

 1. Pôsobenie síl pri zatvorenej posuvnej bráne
 2. Pôsobenie síl pri polootvorenej posuvnej bráne
 3. Pôsobenie síl pri otvorenej posuvnej bráne

Jednoduché ako facka, že?

Pokračujte na technické detaily základu samonosnej posuvnej brány, prípadne ukotvenia posuvnej brány, prípadne presahu samonosnej posuvnej brány, alebo čítajte ďalej o našich komponentoch:

Konštrukčné prvky posuvnej brány

Konštrukcia posuvnej brány môže byť rozdelená do nasledovných kategórií:

 1. Ukotvenie posuvnej brány
 2. Dorážanie posuvnej brány
 3. Vedenie posuvnej brány
 4. Pohon posuvnej brány
 5. Ostatné príslušenstvo k bráne

Poďme sa bližšie podívať na jednotlivé kategórie:

1. Ukotvenie posuvnej brány

Do tejto kategórie spadajú tri množiny súčastí brány:

 • Betónový základ posuvnej brány – betónový základ samozrejme nedodávame :-) Betónujú sa doň vozíky a spravidla vyrovnávací stĺpik s vedením, prípadne pohon, ak je vyžadované automatické otváranie posuvnej brány. Mrknite na stránku o základe pre posuvnú bránu.
 • Vozíky – odporúčaným spôsobom uchytenia vozíkov na betónový základ je zabetónovanie konzoly závitových tyčí (prípadne uchytenie závitových tyčí do už hotového základu na chemickú kotvu), na ktoré sa napevno naskrutkuje montážna doska, na ktorú sa uchytí vozík. Montážna doska v tomto uchytení vystupuje ako medzičlánok na pohodlnejšiu reguláciu a ladenie polohy posuvnej brány. Na tele vozíku sú umiestnené kovové, alebo nylonové rolky, ktoré sa točia vnútri C-profilu a tým pádom zaručujú plynulý posun krídla brány. Pre výber správneho vozíku si pozrite bližšie stránku o výbere vozíkov na posuvné brány.
 • Nosné C-profily – C-profil sa zvonku nasúva na ukotvené vozíky. Otáčaním rolien vozíkov vnútri C-profilu je dosiahnutý plynulý posun krídla brány. C-profily dodávame v rôznych rozmeroch a dĺžkach podľa potreby šírky prejazdu, prípadne hmotnosti brány. Vyberte si správny C-profil!

2. Dorážanie posuvnej brány

Posuvná brána pri konci zatvorenia, resp. otvorenia, logicky niekam doráža, nemôže sa predsa zatvárať, resp. otvárať donekonečna :-)

Brána doráža hneď trikrát:

 1. Spodný doraz – inak povedané dorazová kapsa, ktorá je umiestnená naspodu na dorážacom stĺpiku a nabieha do nej C-profil (ideálne s inštalovaným nájazdom) pri zatvorení brány.
 2. Horný doraz – inak tiež povedané úchyt brány, doráža do neho samotné telo brány a môže byť kombinovaný s protikusom hákového zámku pre posuvné brány. Brána doráža do horného dorazu pri zatvorení.

  Typickým znakom týchto dorazov je ich nabiehací priestor s toleranciou pre presné navedenie brány do zatvorenej polohy. Viď. Faktory, ktoré ovplyvňujú bránu.
 3. Vnútorný doraz – je napevno uchytený vnútri C-profilu a doráža na hlavu vozíku. Je to tzv. záchranná brzda pred vysunutím brány z vozíkov, pripadne rozflákaniu dorážacieho stĺpiku hlavne pri nešetrnom manuálnom otváraní/zatváraní. Ideálne riešenie je uchytiť vnútorný doraz  na začiatok aj koniec C-profilu, prípadne tento doraz skombinovať s nájazdom.

Pre spodný doraz nemožno nespomenúť možnosť do C-profilu nainštalovať nájazd s nábehovým kolieskom pre plynulý nábeh C-profilu do spodného dorazu.

3. Vedenie posuvnej brány

Samotné nasunutie C-profilu na vozíky pre pohyb nestačí. Vozíky v C-profile nie sú totiž natesno a tým pádom je potreba bránu vybalancovať, aby sa nenakláňala do strán. V princípe existujú dva hlavné prístupy, ako brány vybalancovať:

 1. Bočné vedenie brány– vhodné použitie tejto možnosti je, ak máte vrch brány zakončený neštandartne, napr. okrasnými, alebo ochrannými špičkami, oblúkom a pod. Tu sa ponúkajú dve možnosti:
  1. Vyvažovanie aspoň jednou rolkou z jednej strany. Pokiaľ máte napr. z prednej strany výplň (drevenné, alebo plastové plotovky, ťahokov, atp.), zo zadnej strany navaríte L-profil, v ktorom bude jazdiť minimálne jedna rolka uchytená na vyrovnávacom stĺpiku.
  2. Vyvažovanie minimálne dvomi rolkami, každá z jednej strany. Pokiaľ máte po celej dĺžke tela brány súvislý rovný profil, z každej strany umiestnite vyrovnávací stĺpik s rolkou a brána bude jazdiť medzi nimi.
 2. Horné vedenie brány – pokiaľ nie je možné, či už z praktických, alebo z estetických dôvodov aplikovať druhý vyrovnávací stĺpik, a nie je možné na bránu navariť L-profil na bočné vyrovnávanie z jednej strany (napr. máte plotovky z oboch strán brány), necháte na vrchu brány súvislý rovný profil, ktorý bude jazdiť medzi rolkami horného vyvažovacieho vedenia posuvnej brány.

Pokiaľ by ste si chceli vytvoriť vlastné riešenie, určite sa Vám budú hodiť naše polotovary rolien.

4. Pohon posuvnej brány

Automatizované elektromechanické otváranie posuvnej brány je kapitola sama o sebe. Zásadná pre výber pohonu je hmotnosť brány. Na väčšinu posuvných brán pre domáce použitie Vám bude stačiť pohon do 400 kg hmotnosti krídla brány, pre väčšie brány bude vhodný pohon do 600kg, prípadne pre priemyselné použitie, alebo pre veľké brány pohon do 1000kg a viac.

Princíp fungovania pohonu je na základe ozubnicového prevodu. Po celej dĺžke brány je namontovaný ozubený hrebeň. Na pohone je staticky umiestnené ozubené koliesko, ktorého zuby sú zapadnuté do zubov ozubeného hrebeňa a otáčaním ozubeného kolieska pohonu sa pohybuje celá brána.

K pohonu sa inštaluje, alebo dodáva voliteľné príslušenstvo:

 • Bezpečnostné fotobunky – tieto fotobunky sa štandardne inštalujú na každú stranu prejazdu jedna. Vytvárajú medzi sebou laserový lúč, pri ktorého narušení pohon dostane signál a nedovolí zavretie brány, prípadne ak by brána bola v procese zatvárania, tento proces preruší a bránu začne otvárať. Praktickým využitím je, ak by ste stáli autom v prejazde, prípadne by sa pohybovali v prejazde osoby, brána by Vám nenarazila do auta, alebo neprimačkla dieťa.
 • Výstražný maják – počas otvárania a zatvárania brány maják bliká a dáva tým výstrahu okoloidúcim autám a osobám, že prejazd nie je priechodný. Pre niektoré použitia je maják dokonca povinný nainštalovať podľa platnej legislatívy, napr. pri výjazde z posuvnej brány na cestnú komunikáciu.

Možnosti ovládania brány sú nasledovné:

 • Diaľkový ovládač – štandardný spôsob otvárania brány. Napríklad na kľúče od auta si zavesíte diaľkový ovládač a pri príjazde k bráne stlačíte tlačidlo na otvorenie brány.
 • Kľúčový spínač – Bránu otvoríte strčením kľuča do zámky a otočením. Ideálne napr. pre vrátnice, alebo pokiaľ potrebujete cez bránu púšťat veľké množstvo pravidelných návštevníkov a nechcete investovať do kúpy napr. 700 ovládačov.
 • Kódová klávesnica - vhodné použitie, pokiaľ posuvnú bránu využívajú aj peší. V tomto prípade je ideálne nastaviť otvorenie brány na peší režim, tzn. brána sa otvorí iba na cca. 1 m. Prípadne je možné klávesnicu využiť napr. na obsluhu priamo z okienka auta.
 • Tlačidlo – ideálne pre domáce použitie, prípadne vrátnice. Paralela by sa dala nájsť u domových zvončekov.

5. Ostatné príslušenstvo k bráne

 • Gumové dorazy – možnosť využiť všade tam, kde sa niečo doráža.
 • Hákové zámky – špeciálne zámky pre posuvné brány, ktoré vďaka hákovému „jazýčku“ zabezpečia, aby posuvnú bránu nikto neotvoril.
 • Madlá – aby bolo posuvnú bránu za čo chytiť pri manuálnom otváraní/zatváraní.
 • Kľučky – pre manuálne otváranie/zatváranie brány.