Free cookie consent management tool by TermsFeed Policy Generator

Často riešené situácie pri stavbe posuvnej brány

Posuvná brána svojpomocne

Samonosná posuvná brána svojpomocne

Vážený zákazníci, vážime si dôveru, ktorú prejavujete svojimi nákupmi. Keďže obchod vznikol s úmyslom doporučiť a doručiť Vám najvhodnejšie výrobky pre stavbu posuvnej brány, pripravili sme pre Vás doporučené postupy, ktoré na Vaše podnety rozširujeme.


Obsah - na stránke nájdete :

1. Výber komponentov pre samonosnú bránu

2. Často kladené otázky a odpovede:

1. Dá sa samonosná brána postaviť vo svahu?
2. Je nutné mazať vozíky alebo vnútrajšok C-profilu mazivom pre lepší chod brány?
3. Prečo samonosnú bránu? Aké sú výhody?
4. Prečo odporúčate vozíky s výkyvom a reguláciou? Na čo to slúži?
5. Ktoré komponenty najčastejšie zákazníci kupujú nad rámec SADY?
6. Aký odskok od zeme vznikne u samonosnej brány?
7. Kde na bráne ukotviť ozubený hrebeň?
8. Do akej výšky osadiť pohon NICE?
9. Akú joklovinu použiť na konštrukciu samonosnej brány?
10. Aké káble použiť pre napájanie pohonu NICE?

3. Popis základných komponentov samonosnej brány

Vozík s ložiskovými rolkami Dojazdová kapsa Elektromechanický pohon
C-profil Vrchné/bočné vedenie Diaľkový ovládač
Spodný nájazd Záslepka profilu Fotobunky

 


Výber komponentov pre samonosnú bránu

Univerzálne SADY komponentov

Aby sme Vám výber uľahčili, zostavili sme SADY komponentov pre samonosné brány.

Na želanie Vám zloženie SADY upravíme. Ak máte špecifické prianie alebo sa chcete poradiť, zavolajte na 0948599857 alebo napíšte na [email protected].

Poznámka: šírka prejazdu znamená veľkosť otvoru medzi stĺpikmi, ktorý bude po odsunutí brány voľný.

Výber C-profilu

C-profil zvolíte podľa plánovanej hmotnosti brány a dĺžky brány:

Tieto hodnoty sú orientačné a závisia tiež od celkovej dĺžky krídla brány. Nosnosť brány ovplyvňuje aj konštrukčný materiál, ktorý použijete na stavbu brány: hlavne vystužujúci profil (profil prizváraný vodorovne nad C-profilom) a tiež ostatný materiál použitý na konštrukciu brány.

Príklad:
Štandardný rozmer samonosnej brány svetlej šírky prejazdu 400 cm a výšky 150 cm, s použitím C-profilu 70x70x4mm, vystužujúcim profilom 80x40x2mm a všetkej ostatnej konštrukčnej ocele brány z materiálu 60x40x2mm platia nasledovné hodnoty:

Hmotnosť brány (bez pohľadovej výplne): cca. 120 kg
Zaťaženie na 1m: 0,9 kN/m (90kg/1m)
Reakcie na tlak/ťah: 18,49 kN / 10,81 kN
Únosnosť celkom: 480 kg

 

To znamená že pri takejto konštrukcii Vám stačí použiť C-profil 70x70x4mm a vozíky s piatimi ložiskami (respektíve komponenty, ktoré sú zhrnuté v sade SADA-01 resp. v SADA-03). Hmotnosť konštrukcie bude cca. 120 kg a celkovo môžete na bránu osadiť výplň o hmotnosti cca. 360 kg (90 kg na 1m).

Napíšte/zavolajte nám: hodnoty pre Vašu bránu spočítame a doporučíme najvhodnejšie komponenty pre Váš projekt. E-mail: [email protected], telefón 0948 59 98 57.

Výber nosných vozíkov

Toto rozdelenie platí obecne pre väčšinu situácií. Vozíky a ich ložiská majú veľmi vysokú nosnosť a sú pre každú sadu predimenzované. Opäť platí, že keď si nebudete s výberom istý, napíšte/zavolajte, doporučíme Vám.

Kotvenie nosných vozíkov do betónového základu

Nosné vozíky môžu byť:

Podrobné informácie o ukotvení posuvnej brány sa dozviete TU. S rozmermi betónového základu Vám tiež radi poradíme.

Rozmery betónového základu pre samonosnú bránu

Podrobné rozmery betónového základu pre rôzne veľkosti samonosných brán nájdete TU: rozmery betónového základu.
Nezabudnite:

 • ideálne je betónovať do nemrznúcej hĺbky (cca. 80 cm, podľa oblasti), aby sa Vám základ po čase nepohol.
 • pred samotnou betonážou je potrebné pamätať na prívod elektriny a rozvody kabeláže pre pohon. Aj keď plánujete manuálne ovládanú bránu, je vhodné predchystať chráničky. Potom môžete pohon osadiť kedykoľvek v budúcnosti.

Betónvý základ pre posuvnú bránu
Popisky k romzeru "X" a podrobnejšie údaje nájdete TU: rozmery betónového základu.

Výber vedenia brány

Typ vedenia:

Vrchné vedenie použijete, ak výplň Vašej brány (napr. drevené late, lexan, ťahokov) nebude presahovať nad bránu. Ukotvíte ho na existujúce oplotenie, alebo na vyrovnávací stĺpik.


Bočné vedenie
použijete, ak chcete s výplňou brány presahovať nad rám brány. Rolky ukotvíte na vyrovnávací stĺpik z vnútornej strany brány.
Najčastajšie sa to rieši tak, že z vnútornej strany brány privaríte U-profil, prípadne L-profil. Na vyrovnávací stĺpik, ktorý zabetónujete do základu potom osadíte dve rolky, ktoré jazdia v tomto U-profile, alebo L-profile.

Voľba vedenia brány závisí od dispozičnej situácie. Záleží, či máte v okolí brány stávajúce oplotenie, na ktoré je možné z boku upevniť vedenie, alebo plánujete pre vedenie brány zbudovať zvlášť stĺpik. Druhým faktorom ktorý ovplyvnňuje voľbu medzi vrchným a bočným vedením je, či chcete presahovať s výplňou brány nad najvyšší profil konštrukcie. Ak áno, je pre Vás vhodnejšie bočné vedenie.

Bočné vedenie posuvnej brány Vrchné vedenie posuvnej brány Možnosť využitia vedenia posuvnej brány

Vedenia bočné

Vedenia vrchné

Rolky

Bočné vedenie môžete uchytiť na súčasné oplotenie alebo na zvlášť zbudovaný vyrovnávací stĺpik. Výhodou bočných vedení je, že môžete s výplňou brány (napr. drevené plotovky) presahovať rám brány. Vrchné vedenie takémuto presahovaniu bráni. Viac »

Vedenie bočné pre posuvné brány

Všetky typy vrchného vedenia majú istý stupeň regulácie vzdialeností vodiacich roliek (až do profilu šírky 120 mm). Vrchné vedenie bráni tomu, aby ste mohli presahovať s výplňou brány nad najvyšší profil. Pre väčšie brány môžete použiť viac kusov vrchného vedenia. Viac »

Vrchné vedenie pre posuvnú bránu

 

Rovnako môžete nakúpiť len samostatné rolky a mechanizmus ich uchytenia zbudovať svojpomocne. Rolky plastové, pogumované alebo ložiskové môžete použiť i pri iných vodiacich mechanizmoch. Viac »

Rolny vedenia pre posuvné brány

 

Príklad použitia bočného vedenia (BR-43G):
Môžete použiť L-profil alebo U-profil v ktorom bude bočné vedenie jazdiť. Ideálne sú dve tieto vedenia vedľa seba: jedno "tlačí" bránu smerom von, druhé "tlačí" smerom do vnútra a brána tak je dostatočne vystredená.

Príklad použitia vrchného vedenia (VVR-3-G):
Vrchné vedenie VVR-3-G má celkovú dĺžku 30 cm a má teda veľký rozsah regulácie. Odskok brány od plota teda môžete určiť vo veľkom rozsahu. Je najčastejšie používané hlavne kvôli svojej univerzálnosti.

Príklad použitia vrchného vedenia VVR-3-G

 

Výber Pohonu brány

Pri posuvných pohonoch je najdôležitejšia hmotnosť brány. V našej ponuke nájdete pohony do 400, 600 a 1000 kg. Pre zjednodušenie nákupu uvádzame SADY pohonov s doporučeným príslušenstvom:

Manuály k pohonom NICE

Hmotnosť brány doSada pohonuManuál k pohonu
400 kg Sada pohonu pre posuvnú bránu do 400 kg NICE Road Manuál Nice Road400
600 kg Sada pohonu pre posuvnú bránu do 600 kg NICE Robus Manuál NICE Robus600
1000 kg Sada pohonu pre posuvnú bránu do 1000 kg NICE Robus Manuál NICE Robus1000

 

Určenie hmotnosti brány

Napríklad štandardná samonosná brána o rozmere 400x150cm, s C-profilom 70x70x4mm, ktorá má konštrukciu pozváranú z jokloviny 60x40x2mm má hmotnosť cca. 125 kg. V tabuľke uvádzame i hmotnosti pre iné šírky prejazdu, za použitia rovnakého joklového materiálu (konštrukčná oceľ S235JRH, rozmer 60x40x2mm):

Brána 300x150cm cca. 90 kg
Brána 350x150cm cca. 110 kg
Brána 400x150cm cca. 130 kg
Brána 450x150cm cca. 170 kg
Brána 500x150cm cca. 190 kg
Brána 550x150cm cca. 210 kg
Brána 600x150cm cca. 230 kg
Brána 650x150cm cca. 260 kg

 

Tieto hodnoty platia pri použití C-profilu 70x70x4mm pre šírku prejazdu do 450cm a použití C-profilu 80x80x5mm pre šírku prejazdu nad 450cm. A tiež len pre použitie joklového materiálu z konštrukčnej ocele S235 o rozmere 60x40x2mm.

K celkovej hmotnosti ešte treba pripočítať výplň, ktorú budete dávať na bránu. Ak si s výberom pohonu neviete rady, napíšte nám na [email protected], alebo zavolajte na 0948599857.

V našej ponuke nájdete len pohony značky NICE. Pohony NICE predávame, odporúčame a sami používame. Používame ich radi hlavne preto, že problémy či reklamácie s touto značkou sú takmer nulové.

Konštrukcia samonosnej brány

Konštrukciu brány tvorí rám z uzavrenývh oceľových profilov. Konštrukciu zhotovíte z profilov 40x40, 60x40, 80x40, záleží od veľkosti a hmotnosti brány.

Celkovú únosnosť konštrukcie brány ovplyvní materiál, z ktorého je rám pozváraný. So zväčšujúcimi sa dimenziami použitých joklových profilov rastie aj tuhosť rámu a teda aj únosnosť výplne brány.

Orientačný výpočet celkovej dĺžky samonosnej brány: Šírku prejazdu vynásobíte koeficientom 1,4 a pripočítate 0,2 m (nutný pre vedenie brány). Príklad: šírka prejazdu je 4 m. Výpočet: 4 m x 1,4 + 0,2 m = 5,8 m (celková dĺžka brány je 5,8 m). Tento orientačný výpočet platí pre brány do 600 kg, pre väčšie brány môže byť koeficient až 1,6 (podľa hmotnosti brány).

Ak plánujete ľahkú konštrukciu, môžete si dovoliť kratší presah brány. Avšak, ak máte dostatočný priestor na odsunutie celej brány, je lepšie presah neskracovať. Platí, že čím dlhší presah, tým plynulejší chod brány. To ocení hlavne pohon, ktorý bude menej namáhaný. S rastúcou hmotnosťou brány je lepšie presah neskracovať a počítať orientačne aspoň s koeficientom 1,4.

Poznámka: presah posuvnej brány: rozumie sa ním časť brány, ktorá nezasahuje do voľnej šírky prejazdu. Vytvára "trojuholník" ktorý je potrebný pre prenos ťahových síl do nosného vozíka, jeho dĺžka musí byť adekvátna dĺžke a konštrukcii brány a musí byť dostatočná pre dodržanie únosnosti nosného profilu


 

Niekoľko otázok a odpovedí k samonosnej bráne:

1. Dá sa samonosná brána postaviť vo svahu?
Pri samonosnej bráne doporučujeme zrovnať terén v oblasti kde jazdí brána do roviny. Samozrejme je možné, aby brána jazdila nad svahom, avšak pohyb brány musí byť horizontálny. Manuálne ovládaná brána (bez pohonu) môže byť postavená do svahu, treba však počítať s vynaložením väčšej sily pri manipulácii.

Možnosti ako postaviť samonosnú bránu s pohonom do svahu:
A) upraviť konštrukciu brány tak, aby vozíky, C-profil i pohon boli v úplnej rovine, ale telo brány bolo v spodnej časti skosené a tak zakrývalo celú šírku prejazdu.
B) druhá možnosť je použiť nastaviteľnú odporovú brzdu, zariadenie ktoré sa používa pri posuvnej bráne do svahu. Cena tohto zariadenia je cca. 300 - 600 €.

Na obrázku vidíte, že pohon a vozíky jazdia v rovine. Toto riešenie je nenákladné, vyžaduje však presnosť pri výrobe konštrukcie.

2. Je nutné mazať vozíky alebo vnútrajšok C-profilu mazivom pre lepší chod brány?
Nie. Z C-profilu maximálne môžete odstrániť nečistoty, ktoré sa doňho počas skladovania a prepravy dostanú.

3. Prečo samonosná posuvná brána? Aké sú výhody?

 • » bezúdržbová prevádzka - najmenšie nároky na údržbu zo všetkých typov brán
 • » bezproblémová prevádzka v zimnom období - netrápi Vás sneh ani lístie
 • » nezasahujete do komunikácie
 • » môžete parkovať hneď za bránou, minimálne nároky pre priestor za bránou
 • » samonosná posuvná brána sa pohybuje nad zemou, je možné ju postaviť aj v členitom teréne
 • » jednoduhšia stavebná pripravenosť: nevyžaduje vybetónovať dlhý základ pod koľajnicu (ktorý musí byť v rovine)
 • » v prejazde sa nenachádza koľajnička ani iná prekážka, ktorá by narúšala priechod brány. V zime Vám odpadne starosť s čistením koľajnice.
 • » viac o porovnaní samonosnej a koľajovej brány »

4. Prečo odporúčate pre samonosnú bránu so šírkou prejazdu viac ako 3m vozíky s výkyvom a reguláciou?
Výkyv vozíkov slúži tomu, aby boli všetky ložiská na vozíku zaťažené rovnomerne v ťahu i tlaku pri každom pohybe brány. Chod brány je ľahký plynulý a teda pohonu stačí vynaložiť pre pohyb brány menšiu silu. Tým sa predlžuje celková životnosť pohonu. Výšková regulácia pomáha pri osadení a vyvážení brány do roviny a tiež pri určení odskoku od zeme.

5. Ktoré komponenty najčastejšie zákazníci kupujú nad rámec SADY?
Najčastejšie ľudia pridávajú k SADE hákový zámok (v prípade manuálne otváranej brány). Ďalej býva SADA doplňovaná vrchným dorazom a tiež druhým párom spodného dorazu a nájazdu. Nájazd a spodný doraz potom umiestnia i na druhý koniec brány, aby si brána "odľahčovala" i v prípade keď je plne otvorená (robí sa to v prípadoch, keď je brána ťažšia, prípadne dlhšia a býva väčšinu prevádzky otvorená). Ložiská na vozíkoch vtedy nie sú namáhané "naplno" i keď je brána otvorená.

6. Aký odskok od zeme vznikne u samonosnej brány?
Nami dodané vozíky majú výškovú reguláciu. Ak teda vozík ukotvíte "na nule", môžete počítať s nasledovným odskokom od zeme:

Na obrázku je zobrazený C-profil nasunutý na nosný vozík. Rozmer "H" znázorňuje maximálny a minimálny odskok od zeme, ktorý môžete dosiahnuť pomocou regulácie

Šírka prejazdu/C-profil C-profil 70x70x4 mm
C-profil 80x80x5 mm

do 2,8 m
vozík s 3 ložiskovými rolkami

V-06-3

Hmin: 78 mm
Hmax: 98 mm

V-06-1

Hmin: 73 mm
Hmax: 93 mm

do 4,5 m
vozík s 5 ložiskovými rolkami

V-02-3

Hmin: 95 mm
Hmax: 115 mm

V-02-1

Hmin: 90 mm
Hmax: 110 mm

do 6,5 m
vozík s 8 ložiskovými rolkami

V-07-3

Hmin: 90 mm
Hmax: 110 mm

V-07-1

Hmin: 85 mm
Hmax: 105 mm


Výšku brány nad terénom (odskok od zeme) dokážete ovplyvniť i osadením spodnej hrany vozíkov v inej výške než na úrovni okolitého terénu.

7. Kde na bráne ukotviť ozubený hrebeň?
Najčastejšie sa ozubený hrebeň ukotvuje nad C-profil, respektíve na profil ktorý je priamo nad C-profilom (vystužujúci profil). Inak môžete umiestniť ozubenie v ľubovolnej výške v spodnej časti brány, záleží od konštrukcie brány.

8. Do akej výšky osadiť pohon NICE?
Keď už máte na bráne ukotvený ozubený hrebeň, môžte osadiť pohon. Jeho výška sa reguluje niekoľkými spôsobmi:

 • výrobca dodáva k sade pohonu originálne kotviace prvky pomocou ktorých pohon ukotvíte priamo do betónu (nutné osadiť počas betónovania). Do betónu osadíte dve kotvy, na ktoré uchytíte pohon a pomocou štyroch skrutiek potom upravíte jeho požadovanú výšku. Tieto kotviace prvky sú súčasťou pohonu a teda sú v cene. Skrutky od výrobcu sú však nízke, nemajú veľký rozsah výškovej regulácie. Preto sú vhodné pre bránu, kde je hrebeň ukotvený nízko (koľajové brány). Pre samonosnú posuvnú bránu je tento spôsob regulácie nedostatočný, resp. vyžaduje osadiť pohon vyššie ako je úroveň, v ktorej sú osadené vozíky samonosnej brány.
 • pohon má 4 závity (u pohonu NICE 7mm), môžete tiež využiť na ukotvenie pomocou vlastných závitových tyčí a zabetónovať ich priamo do základu, alebo uchytiť do vyzretého betónu chemickou kotvou.
 • často zákazníci používajú oceľovú podstavu vlastnej výroby. Alebo jednoducho priestor pod pohonom vybetónujú a vytvoria tak pohonu podstavec. Najčastejšie pohon osadia najskôr na závitové tyče a potom podbetónujú, pričom si ponechajú na tyčiach priestor pre reguláciu. Niektoré riešenia zákazníkov môžete vidieť vo fotogalérii posuvných brán.

9. Akú joklovinu použiť na konštrukciu samonosnej brány?
Najčastejšie používaným materiálom na bránu, ktorú vyrábajú zákazníci svojpomocne je štandardná profilová oceľ. Použitá profilová oceľ ovplyvňuje tuhosť i nosnosť brány.

Najčastejšie používaný rozmer je jokel 60x40x2mm. Výnimkou je spodný vystužujúci profil (profil prizváraný vodorovne nad C-profilom). Rozmer tohto profilu výrazne ovplyvňuje celkovú nosnosť brány. Ako vystužujúci profil sa najčastejšie používa profil 80x40x2mm. Vystužujúci profil rozdeľuje extrémny ohybový moment, ktorý pôsobí na C-profil v mieste maximálneho ohybu (tesne za vozíkom). Ztuženie konštrukcie brány použitím vystužujúceho profilu tento ohybový moment redistribuuje a tým nedochádza k ohybu či krúteniu.

Na rám brány môžete použiť profilovú oceľ aj iných rozmerov. Všetko záleží od celkovej dĺžky brány a predpokladanej hmotnosti. Ak si nebudete istý, aký materiál použiť, zavolajte/napíšte nám.

Ak plánujete bránu povrchovo chrániť žiarovým zinkovaním, môžete použiť materiál o hrúbke steny 3mm. Znížite tým pravdepodobnosť krútenia materiálu a nutnosti "narovnávania" profilov ak Vám bránu zo zinkovane vrátia mierne skrútenú (pri žiarovom zinkovaní môže takáto situácia nastať).

V našej ponuke nájdete ucelené sady joklových profilov pre jednotlivé brány:
Poznámka: Uvedené SADY joklových profilov sú všetky zostavené z profilov o hrúbky steny 2 mm. Ak pre Váš projekt uprednostníte profily s hrúbkou steny 3 mm tiež ich máme v ponuke.

Sada joklových profilov pre výrobu posuvnej brány 40x40x2 mm
Šírka prejazdu Názov sady Sada obsahuje:
3,0 m JOKL-01 2×profil 40×40×2 – dĺžka 6 m
1×profil 80×40×2 – dĺžka 6 m
4,5 m JOKL-02 3×profil 40×40×2 – dĺžka 6 m
1×profil 80×40×2 – dĺžka 6 m
Sada joklových profilov pre výrobu posuvnej brány 60x40x2 mm
Šírka prejazdu Názov sady Sada obsahuje:
3,0 m JOKL-03 2×profil 60×40×2 – dĺžka 6 m
1×profil 80×40×2 – dĺžka 6 m
4,5 m JOKL-04 3×profil 60×40×2 – dĺžka 6 m
1×profil 80×40×2 – dĺžka 6 m
5,5 m JOKL-05 4×profil 60×40×2 – dĺžka 6 m
2×profil 80×40×2 – dĺžka 6 m
6,5 m JOKL-06 4×profil 60×40×2 – dĺžka 6 m
3×profil 80×40×2 – dĺžka 6 m
Sada joklových profilov pre výrobu posuvnej brány 80x40x2 mm
Šírka prejazdu Názov sady Sada obsahuje:
3,0 m JOKL-07 3×profil 80×40×2 – dĺžka 6 m
4,5 m JOKL-08 4×profil 80×40×2 – dĺžka 6 m
5,5 m JOKL-09 6×profil 80×40×2 – dĺžka 6 m
6,5 m JOKL-10 7×profil 80×40×2 – dĺžka 6 m

Zákazníkom ponúkame možnosť nakúpiť všetko na jednom mieste a teda i hutný materiál na výrobu brány. Spoločne so sadou komponentov Vám pošleme i doporučený montážny postup.

Výplň brány: Výplň brány môžete prakticky ľubovolne prispôsobiť charakteru oplotenia či Vášho domu (drevené late, oceľová výplň, plastové profily, lexan, ťahokov …).

10. Aké káble použiť pre napájanie pohonu NICE?

Pre pohon NICE Road 400:

Pripojenie:Typ kábla:
Napájanie (230V) 1ks 3x1,5 mm2
Pripojenie vzdialeného fotočlánku 1ks 2x0,25 mm2
Pripojenie bližšieho fotočlánku 1ks 4x0,25 mm2
Pripojenie majáku 1ks 2x0,5 mm2 (dvojlinka - pre svetlo majáku)
1ks tienený kábel RG58 (koaxiál - pre prijímač)

 

Pre pohon NICE Robus 600 a NICE Robus 1000:

PripojenieTyp káblaMaximálna povolená dĺžka
A: Napájanie (230V) 1 ks 3x1,5 mm2 30 m (poznámka 1)
B: Maják s anténou

1 ks 2x0,5 mm2
1 ks tienený kábel RG58 (koaxiál)

20 m
odporúča sa menej ako 5 m

C: Fotobunky 1 ks 2x0,5 mm2 30 m (poznámka 2)
D: Kľúčový spínač 2 ks 2x0,5 mm2 (poznámka 3) 50 m
E: Pevné hrany 1 ks 2x0,5 mm2 (poznámka 4) 30 m
F: Pohyblivé hrany 1 ks 2x0,5 mm2(poznámka 5) 30 m (poznámka 5)

Pozn. 1: Môže sa použiť napájací kábel dlhší ako 30 m, jeho prierez však musí byť väčší, napríklad 3x2,5 mm2. V blízkosti zariadenia
musí byť zabezpečené uzemnenie.
Pozn. 2: Ak je dĺžka kábla BlueBUS v rozsahu 30 - 50 m, je potrebné použiť kábel 2x1mm2.
Pozn. 3: Namiesto 2 káblov 2x0,5 mm2 môžete použiť jeden kábel 4x0,5 mm2.
Pozn. 4: Ak chcete použiť viac ako jednu hranu, prečítajte si informácie o typoch pripojenia v kapitole 7.3.2 "Zadanie STOP", ktoré
odporúča výrobca.
Pozn. 5: Na pripojenie pohyblivých hrán k posuvným krídlam je nutné použiť špeciálne zariadenia, ktoré umožňujú pripojenie aj počas
pohybu krídla.

 


 

Popis základných komponentov samonosnej brány

Vozíky s ložiskovými rolkami sú zjážďané vnútrom C-profilu a nesú bránu. Výkyv vozíkov je nastavený tak, aby boli všetky ložiská zaťažené rovnomerne v ťahu i tlaku pri každom pohybe brány. Kvalitné ložiská sú uzavreté záslepkou a teda nehrozí ich znečistenie.

C-profil je hrubostenný ohýbaný profil z kvalitnej konštrukčnej ocele, ktorý nesie celú bránu nad zemou. Telo brány privaríte bodovaním na tento profil, nasuniete na vozíky a inštalujete ostatné komponenty.

Spodný nájazd s nájazdovým kolieskom sa montuje do C-profilu na koniec brány. Nájazd pri zatvorení nadíde do dojazdovej kapsy (spodného dorazu) a tým si brána odľahčuje v zavretom stave. Ložiská na vozíkoch teda nie sú namáhané stále.

Dojazdová kapsa - spodný doraz do ktorého nabehne brána v spodnej časti pri zatvorení. Zaisťuje bránu v zatvorenej polohe proti vetru. Veľmi dôležitý komponent pre samonosnú posuvnú bránu - v zavretom stave si na ňom brána odľahčuje a ložiská na vozíkoch teda nie sú namáhané permanentne.

Vrchné vedenie / bočné vedenie zaisťuje chod brány vo vrchnej časti po vytýčenej ose brány. Rolky na vedení vystreďujú bránu tak aby dochádzalo k minimálnemu treniu.

Záslepka profilu slúži k ukončeniu C-profilu na opačnej strane (na strane kde sa brána zatvára je C-profil ukončený spodným nájazdom).

Elektromechanický pohon NICE so zabudovanou riadiacou jednotkou. Pohonná jednotka, ktorá sa používa k automatickému ovládaniu posuvných brán. Pohon je ovládaný rádiovým signálom.

Diaľkový ovládač - vysielač rádiového signálu pre pohonnú jednotku.

Fotobunky -fotočlánky ktoré sa osadzujú k bráne ako bezpečnostný prvok. Po prerušení signálu medzi fotobunkami sa chod brány zastaví a predchádza tak možným nebezpečným situáciám.

Maják s prijímačom slúži ako ďalší bezpečnostný prvok, no je užitočný i na "diagnostiku" pohonu. Ak sa vyskytne problém (napr. pohon detekuje prekážku), maják komunikuje blikaním a určí povahu problému.


 

Kam ďalej:

» Spýtajte sa na čokoľvek

Zavolajte na 0948599857, alebo napíšte na [email protected], spýtajte sa na čokoľvek technického charakteru Vašej brány.

» Využite formulár "Poraďte sa s predavačom"

Po vyplnení základných údajov o Vami plánovanej bráne Vám pošleme cenovú ponuku, kde nájdete zoznam doporučených komponentov pre samonosnú posuvnú bránu. Formulár nájdete TU.

» Pozrite si fotogalériu

Fotky z realizácií domácich majstrov, ktorí zostavovali bránu svojpomocne za použitia našich komponentov. Fotogalérie nájdete TU.

» Prečo nakúpiť u nás?

Pozrite si výhody nákupu v našom obchode a hodnotenia zákazníkov, ktorí už u nás nakúpili komponenty pre samonosnú posuvnú bránu.

 

Ktoré ďalšie informácie by ste uvítali k samonosným posuvným bránam?
Napíšte nám na [email protected]