Free cookie consent management tool by TermsFeed Policy Generator

Aké typy brán poznáme? Porovnanie posuvných brán

Samonosné, koľajové a závesne brány

Posuvná brána je označenie takej brány, ktorá na svoje otvorenie/zatvorenie používa posuvný pohyb. Takéto brány delíme na tri typy: samonosná, koľajová a závesná

samonosná brána koľajová brána závesná brána
Samonosná brána Koľajová brána Závesná brána

Samonosná posuvná brána

Samonosná brána patrí dnes k najpoužívanejšiemu a najmodernejšiemu spôsobom otvárania brány. Kotviaci mechanizmus (nosné vozíky) sa nachádzajú mimo prejazdu a nosný C-profil, na ktorom je navarená konštrukcia brány, sa nesie pár centimetrov nad zemou (cca 10cm). Vďaka tomu patrí medzi hlavné výhody brány jej bezúdržbová prevádzka.

Medzi ďalšie výhody patrí

 • bezúdržbová prevádzka – zo všetkých typov brán najmenšie nároky na údržbu
 • bezproblémová prevádzka v zimnom období
 • žiadne zásahy do komunikácie
 • dlhodobá životnosť
 • posuvný systém ukotvený mimo prejazdu

Na druhú stranu, samonosná brána potrebuje viac priestoru ako iné. Aby sme mali predstavu o veľkosti celkového potrebného priestoru, potrebujeme k šírke prejazdu pripočítať aj priestor potrebný na odsunutie brány. Ten vypočítame tak, že šírku prejazdu vynásobíme koeficientom 1,4.

Príklad: Ak máte prejazd (šírka od stĺpika po stĺpik) 4 metre, tak celkovo budete na samonosnú bránu potrebovať 4*1,4=5,6 metra (odsunutie) + 4 metre (prejazd) = 9,6 metra celkovo.

Brána totiž potrebuje tzv. vyvažovaciu časť (často ju vidieť ako taký úkos na konci brány). Technicky sa však nejedná o žiadne vyvažovanie. Táto časť je potrebná vzhľadom na to, že sa nosné vozíky nachádzajú mimo prejazd a brána sa potrebuje po niečom odsúvať.

Vedeli ste, že..?
Komponenty na posuvnú bránu nemusia otvárať len bránu. Obľúbené využitie tohto systému je napr. aj na prekrytie bazénu, ktoré zároveň vytvorí pohyblivú terasu. Toto riešenie si môžete prezrieť na odkaze: Prekrytie bazénu posuvným systémom.

Samonosná posuvná brána Samonosná posuvná brána Samonosná posuvná brána

Koľajová posuvná brána

Ako už s názvu vyplýva, koľajové brány potrebujú k posuvu koľajnicu. Koľajnica môže byť tvaru U alebo tvaru V. K obom typom máme aj kolieska, ktoré sa priskrutkujú (alebo privaria) priamo k spodnej časti brány. Brána následne vďaka týmto kolieskam jazdí po koľajnici.

Takýto typ brány má menšie obstarávacie náklady a taktiež nevyžaduje toľko miesta. Medzi ďalšie výhody patrí:

 • nižšia obstarávacia cena
 • menšie nároky na priestor – priestor na odsunutie brány je rovnaký ako šírka prejazdu (+30cm na prekrytie)
 • nie je potreba hĺbiť základy, ako v prípade kotviacich vozíkov u samonosnej brány
 • dlhodobá životnosť

Brána však vyžaduje určitú mieru starostlivosti. Kolieskam jazdiacim po koľajnici by nemalo nič brániť v prejazde – žiadne kamienky alebo námraza počas zimy.

Priestor potrebný na koľajovú bránu zistíme rýchlo. Veľkosť prejazdu je totožná s veľkosťou na odsunutie.

Príklad: Ak máte prejazd (šírka od stĺpika po stĺpik) 4 metre, tak celkovo budete na koľajovú bránu potrebovať 4 metre (odsunutie) + 4 metre (prejazd) + 30 cm (prekrytie, rezervný priestor) = 8,3 metra celkovo.

Koľajová posuvná brána Koľajová posuvná brána Koľajová posuvná brána

Závesná posuvná brána

Závesná brána nie je typická vstupná brána, no často sa využíva ako „zástena“ či posuvná stena, posuvné dvere v rôznych šopách, kôlňach, ale aj v skladoch či halách.

Nosný C-profil spolu s vodiacimi vozíkmi sa nachádza v hornej časti konštrukcie. C-profil môže byť uchytený hornými alebo bočnými držiakmi a v samotnom C-profile jazdia vozíky (2/4 rolkové), ktoré sú namontované priamo na samotnú bránu (dvere), ktoré sa majú otvárať (odsúvať). V spodnej časti sa nachádzajú už len dorazy a pomocné vodiace rolky.

Medzi hlavné výhody tohto stropného systému patrí:

 • nižšia obstarávacia cena
 • jednoduchá montáž
 • široká paleta možností použitia

Možností ako použiť závesný systém je skutočne mnoho. Naši zákazníci dokázali zo závesným systémom vytvoriť napr.: zabezpečenie kontajnerových stanovíšť, vstup pre ustajnenie koní či posuvné prekrytie terasy.

Zabezpečenie kontajnerových stání Ustajnenie koní Prekrytie terasy posuvným mechanizmom