Free cookie consent management tool by TermsFeed Policy Generator

Ako vybrať komponenty na bránu? 4 hlavné kritéria

Kompletný prehľad komponentov na posuvnú bránu

V prehľade bránových komponentov sa dokáže laik rýchlo stratiť. Samé C-profily, vozíky, nájazdy, dorazy a vedenia. V našom e-shope ponúkame viac ako 2 000 produktov, no v tomto článku Vás presvedčíme, že výber vhodných komponentov nie je nič zložité.

Samonosná posuvná brána

Základ samonosnej brány tvoria nosné vozíky, po ktorých jazdí vodiaci C-profil. Jeden koniec C-profilu zakrýva záslepka (krytka) a na druhej strane sa nachádza nábehové koliesko, ktoré navedie bránu do dorazovej kapsy.

Vrchnú časť brány drží vrchné vedenie a nad dorazovou kapsou môže byť navyše aj vrchný doraz. Dorazy slúžia na lepšie upevnenie brány v uzavretom stave a odľahčenie nosných vozíkov, aby nedržali celú váhu brány.

Doplnkový sortiment tvoria zámky, kľučky a madlá. Pre uzamknutie samonosnej brány sa používa tzv. hákový zámok, ktorý sa zahákne do stĺpika.

Komponenty pre samonosnú bránuDetail
Vozík na samonosnú bránu Nosný vozík pre samonosnú bránu Detail

Vozíky môžeme deliť podľa prevedenia koliesok: nylonové, kovové, inoxové; počtu koliesok: 3, 5, 8, 10; výkyvnosti: výkyvný/pevný a výškovej regulácie: s reguláciou/bez regulácie

C-profil pre samonosnú bránu C-profil na samonosnú bránu Detail

C-profil sa vyberá podľa rozmeru: 60x60, 70x70, 80x80, 100x100, 140x140; prevedenia: klasické železo, pozinkované železo, nerez a dĺžky: od 1 do 6 metrov.

Spodný nájazd pre samonosnú bránu Spodný nájazd pre samonosnú bránu Detail

Nájazd sa vyberá podľa rozmeru C-profilu. Tieto komponenty sú medzi sebou kompatibilné.

Spodný doraz pre samonosnú bránu Spodný doraz pre samonosnú bránu Detail

Doraz sa vyberá podľa rozmeru C-profilu. Tieto komponenty sú medzi sebou kompatibilné.

Vrchný doraz pre samonosnú bránu Vrchný doraz pre samonosnú bránu Detail

Vrchné dorazy zaručujú lepšiu stabilitu brány. Vyberajú sa zväčša podla šírky brány vo vrchnej časti.

Vedenie brány Vedenie brány Detail

Vedenie brány pre vertikálnu stabilizáciu brány v priečnom smere. Na výber máte vrchné alebo bočné vedenie, závisí od dispozičnej situácie.

Kovová krytka C-profilu Kovová krytka C-profilu Detail

Krytka na zakrytie C-profilu sa vyberá podľa rozmeru C-profilu. Tieto komponenty sú medzi sebou kompatibilné.

Koľajová posuvná brána

Ako názov prezrádza, na koľajovú bránu budeme potrebovať koľajnicu a kolieska. Koľajnice, a k ním prislúchajúce kolieska, ponúkame v dvoch tvaroch – tvar U a tvar V. Koľajnice tvaru U je koľajnica s poloblúkom s priemerom 16mm alebo 20mm, koľajnica tvaru V je zas koľajnica s 90° výsekom.

Kolieska do týchto koľajníc ponúkame v rôznych veľkostiach a s rôznymi možnosťami uchytenia. Kolieska sa môžu do spodnej časti brány priskrutkovať alebo privariť.

Ďalším dôležitým komponentom koľajovej brány je doraz a vedenie. Či už spodný alebo vrchný doraz, bránu by malo niečo zastaviť, aby nevyšla z koľajníc. Vedenie brány zas drží bránu v hornej časti a pomáha jej v priamom pohybe.

Nemenej dôležité sú zámky, kľučky a madlá. Pri výberu zámky odporúčame taktiež hákový zámok, no musí byť doplnený o tzv. kolík, ktorý zabráni nadvihnutiu a otvoreniu brány.

Komponenty pre koľajovú bránuDetail
Koľajnica pre bránu Koľajnica pre bránu Detail

Koľajnice rozdeľujeme podľa tvaru: tvaru U/tvar V; dĺžky: od 1 do 6 metrov; prevedenia: pozinkovaná/nerezová a spôsobu uchytenia: na priskrutkovanie alebo na priame zabetónovanie

Kolieska na koľajovú bránu Kolieska na bránu Detail

Kolieska sa v základe rozdeľujú podľa tvaru prislúchajúcej koľajnice, na ktorej budú jazdiť: tvar U/tvar V. Ďalej sa rozdeľuje podľa možností uchytenia: na skrutkovanie s konzolou/na skrutkovanie zapustené/na privarenie zapustené/samostatné koliesko; podľa prevedenia: pozinkované/nerezové a podľa priemeru kolieska: 60/80/90/100 mm.

Spodný doraz Spodný doraz brány Detail

Spodný doraz je voliteľný komponent, no v našich sadách je zaradený. Doraz môže byť spodný alebo vrchný a slúži na zastavenie brány v koncovej polohe.

Vedenie brány Vedenie brány Detail

Vedenie brány pre vertikálnu stabilizáciu brány v priečnom smere. Na výber máte vrchné alebo bočné vedenie, závisí od dispozičnej situácie.

Závesná posuvná brána

Aj závesná brána má názov odvodený od spôsobu fungovania brány. Nosný C-profil je zavesený vo vrchnej časti konštrukcie. V ňom jazdia vodiace vozíky, na ktoré je uchytená samotná brána.

Potrebné sú taktiež dorazy aby bánu niečo zastavilo a vodiace rolky, ktoré sa v tomto prípade montujú na zem.

Takáto brána sa používa ako posuvná stena, posuvné dvere či vstupné brány do skladov či jednoducho iných miest, kde chcete mať posuvnú bránu no samonosná či koľajová nie sú vhodné.

Pri závesnom systéme sme prebrali označenie veľkostí od nášho dodávateľa, preto je väčšina závesných produktov rozdelená podľa veľkosti na picollo, medio a grande.

Komponenty pre závesnú bránuDetail
C-profily na závesnú bránu C-profily na závesnú bránu Detail

Vodiace C-profily na závesnú bránu sú odlišné od C-profilov samonosnej brány. Tieto sa vyznačujú hlavne menšími rozmermy a menšou váhou. C-profil na závesnú bránu vyberáme podľa veľkosti: picollo/medio/grande; dĺžky: od 1 do 6 metrov a prevedenia: pozinkované/nerezové.

Vozíky na závesnú bránu Vozíky na závesnú bránu Detail

Vodiace vozíky majú taktiež základné rozdelenie podľa veľkosti (k prislúchajúcemu C-profilu): picollo/medio/grande. Ďalej sa rozdeľujú podľa počtu roliek: 2/4; prevedenia roliek: kovové/nylonové a prevedenia celého vozíku: kovové/nerezové.

Úchyty C-profilu Úchyty C-profilu Detail

Aj úchyt C-profilu má základné rozdelenie podľa veľkosti (k prislúchajúcemu C-profilu): picollo/medio/grande a spôsobu uchytenia: bočný úchyt/vrchný úchyt.

Spodný doraz brány Spodný doraz brány Detail

Doraz môže byť spodný alebo vrchný a slúži na zastavenie brány v koncovej polohe.

Vodiace rolky Vodiace rolky Detail

Vedenie brány pre vertikálnu stabilizáciu brány v priečnom smere. Pri závesnej bráne je vodiaci mechanizmus v hornej časti brány, preto potrebuje vedenie v spodnej časti. Nato postačia aj rolky, ktoré sa ukotvia do zeme.

Podľa čoho vybrať komponenty na posuvnú bránu?

Komponenty sme si v skratke objasnili, ale podľa čoho teda vyberieme vhodné komponenty na posuvnú bránu?

  1. Šírka prejazdu + celkový priestor na bránu
  2. Hmotnosť brány
  3. Prevedenie brány (Fe, Zn, Inox)
  4. S pohonom alebo bez neho

Ak máte jasno v týchto štyroch bodoch, výber vhodných komponentov zaberie pár minút. Buď si môžete vybrať už vopred vytvorenú sadu podľa šírky prejazdu/hmotnosti brány, alebo nám zavolajte a my Vám radi poradíme.