Free cookie consent management tool by TermsFeed Policy Generator

Elektronika na bráne: Načo slúžia všetky komponenty?

Prehľad o nevyhnutnej aj voliteľnej elektronike

Automatizácia brány začína pohonom, no ani zďaleka to ním nekončí. Pre správne fungovanie brány je potrebných ešte pár komponentov. Niektoré sú neoddeliteľnou súčasťou balenia, iné rozširujú funkcie pohonu a iné sú voliteľné.

Elektronika na pohony brán

Každý komponent k pohonu má svoje opodstatnenie. Venujte čas na preštudovanie jednotlivých komponentov a oboznámte sa s funkciami každého z nich.

Elektronka pre posuvné pohonyDetail
Samostatný posuvný pohon Samostatný posuvný pohon Detail

Na prvom mieste je samozrejme samotný pohon. Elektromechanický motor Nice s riadiacou jednotkou, ktorý zabezpečuje celú automatizáciu brány.

Riadiace jednotky pre pohony Riadiaca jednotka Detail

Riadiaca jednotka je súčasťou každého posuvného pohonu. Nachádza sa integrovaná priamo v pohone, takže ju v krabici nehľadajte. Do riadiacej jednotky sa zapája prijímač a ostatná doplnková elektronika.

Interné a externé prijímače Prijímač Detail

Prijímač slúži na príjem rádiového signálu z diaľkových ovládačov (vysielačov). Prijímač príjme signál z diaľkového ovládaču, dekóduje ho a zadá príkaz riadiacej jednotke. Pozor: Niektoré riadiace jednotky majú prijímač už integrovaný v sebe, preto nemusí byť v balení.. Prijímače sú rôzne: môžu byť klasické pre obyčajné diaľkové, wifi prijímač pre mobilné aplikácie alebo GSM prijímač pre ovládanie mobilom.

Diaľkový ovládač na bránu Diaľkový ovládač (vysielač) Detail

Diaľkové ovládanie (alebo sa tiež používa označenie vysielač) je zariadenie, ktoré komunikuje s prijímačom. Vzdialenosť, na ktorú dokážu tieto dve zariadenia komunikovať určuje samotný prijímač a anténa. Diaľkové ovládače majú rôzne tvary, veľkosti, farby aj funkcie. Podľa počtu tlačitiek môžete ovládať rovnaký počet brán (pohonov) alebo dávať bráne rôznymi tlačítkami rôzne príkazy. Ovládače sú medzi sebou kompatibilné na základe kódovania. Najjednoduchší spôsob je kúpiť si rovnaké diaľkové, aké máte teraz. S kompatibilitou a kúpou nového ovládaču Vám však radi poradíme.

Bezpečnostné fotobunky Bezpečnostné fotobunky Detail

Bezpečnostné fotobunky sa inštalujú po stranách šírky prejazdu. Vytvárajú infračervený lúč, ktorý po prerušení napr. autom, alebo chodcom vyšle signál do pohonu, že má zastaviť pohyb brány, prípadne zamedziť jej otvorenie.

Majáky pohonov brány NICE Maják Detail

Maják, alebo tiež výstražná lampa, má tri dôležité funkcie - 1) slúži ako svetelná signalizácia počas otvárania/zatvárania brány, 2) má v sebe zabudovanú anténu na väčší dosah diaľkových ovládačov a 3) dokáže diagnostikovať chyby v pohone, ktoré potom vybliká a podľa počtu bliknutí dá vedieť, o aký problém ide. Vďaka tomuto majáku tak zvýšite dosah ovládačov na cca 150 metrov (z pôvodných 20 metrov) a taktiež rýchlejšie rozpoznáte chybu na motore.

Externá anténa pohonu Externá anténa Detail

Externá anténa zvyšuje dosah diaľkových ovládačov na cca 150 metrov (z pôvodných 20 metrov). Využiť to môžete v prípade, že nemáte maják, alebo ho z akýchkoľvek dôvodov nechcete, no potrebujete zvýšiť dosah diaľkového ovládaču.

Záložné zdroje a batéerie Nice Záložné zdroje Detail

Pohon je elektronické zariadenie, takže keď nebude mať elektrinu, tak nepôjde. V takomto prípade zostáva pohon zablokovaný a rukou ho nepretlačíte. V balení sa však nachádzajú odblokovacie kľúče, alebo si môžete dokúpiť záložný zdroj, ktorý pri výpadku elektriny zvládne pár cyklov navyše (cca 10). Záložný zdroj môže byť akumulačná batéria, priebežne dobíjaná z elektrickej siete, alebo dokonca solárny panel.