Free cookie consent management tool by TermsFeed Policy Generator

Rameno závory: ako ho ochrániť a vylepšiť?

Prehľad príslušenstva pre ramená závor

Všetky ramená pre závory Nice sú z bieleho lakovaného hliníku. Jedná sa o ľahký materiál a vďaka elipsovitému tvaru profilu je rameno lepšie odolné proti silnému vetru. Ramená sa však dajú rozšíriť aj o ďalšie užitočne funkcie a bezpečnostné prvky.

Rozdelenie a dĺžka ramien

Ramená závor značky Nice sú v dvoch rozmeroch: 45x58mm a 69x92mm.

Menšie rameno je pre menšie závory (WIDE S, WIDE M, S-BAR) a je iba v jednej veľkosti (4m) bez možnosti nadpájania ďalšieho ramena.

Väčšie rameno je pre väčšie závory (WIDE L, M-BAR, L-BAR), má tri veľkosti (3m, 4m, 5m) a jednotlivé dĺžky sa dajú nadpájať. Vzniknúť tak môže rameno dlhé až 9 metrov. Na toto nadpájanie ramien slúži spojka NICE-XBA9.

Spojka ramien - kombinácie dĺžky ramena

Pre lepšiu stabilitu

V prípade dlhších ramien odporúčame používať oporu pre rameno. Rameno tak nebude visieť vo vzduchu a kývať sa pri silnom vetre. Na toto slúži výškovo nastaviteľná opora, ktorá je ukotvená na druhej strane závory a rameno pri zatváraní do nej sadne.

Druhá možnosť je mobilná sklopná podpera, ktorá sa montuje priamo na rameno. Pri zdvíhaní závory sa spolu s ramenom zdvihne aj táto podpera a vďaka otočnému kĺbu sa preklopí do zvislej polohy. Pri zatváraní závory a spúšťaní ramena sa zas voľne spustí aj podpera, ktorá dosadne na zem a stabilizuje rameno.

Pre lepšiu viditeľnosť

Pre lepšiu viditeľnosť samotnej závory môžete priamo do závory namontovať semafor či bezpečnostné svetlo. Vylepšiť sa však dá aj rameno.

Najjednoduchší krok je použiť reflexné samolepky. Tie odrážajú dopadnuté svetlo a u vodičov zvýšia ostražitosť už pri prvom pohľade. Ďalšia možnosť je vložiť svetielka pozdĺž okrajov ramena, resp. vložiť ich do protinárazovej gumy. Tieto výstražné svetielka sú v dĺžkach 4m, 6m a 8m.

Pre lepšiu bezpečnosť

Z hľadiska bezpečnosti sa dá rameno rozšíriť o ďalšie prvky. Vhodná je protinárazová guma, ktorá poskytuje dodatočnú ochranu pre rameno pred možným nárazom počas dráhy pohybu.

Obľúbené je aj tzv. podzábradlie. Jedná sa o hliníkovú zábranu, ktorá sa upevní na rameno. Vyplní priestor pod ramenom a zabráni tak podliezaniu závory. Upevniť sa dá aj na vrch ramena, no to odporúčame pre pokročilé montáže.

 

Pre netradičné riešenia

Do tejto kategórie zaradujeme hlavne dve rozšírenia pre rameno. Prvá je konzola na manuálne odklopenie do boku. Vďaka tomuto mechanizmu budete môcť rameno odklopiť do 90° uhla.

Druhé rozšírenie je zalamovací kĺb do nízkych priestorov. Toto sa využíva hlavne v podzemných garážach alebo všade tam, kde je treba dlhé rameno ale nie je priestor na jeho úplne zdvihnutie. Dve časti ramena sa spoja s týmto kĺbom a pri zdvíhaní sa rameno v tomto spoji zalomí a do zvislej polohy zdvihne iba prvú časť.

Netradičné riešenia pre rameno závory