Free cookie consent management tool by TermsFeed Policy Generator

Vymedzenie pohybu krídlovej brány dorazmi

Pohon krídlovej brány má dve koncové polohy - otvorená a zatvorená. Každá poloha musí byť zastavená nejakou formou koncového dorazu. Dorazy sú buď vonkajšie, vnútorné, alebo pohon jednoducho dorazí sám do seba a skončí.

Vonkajšie dorazy

Vonkajšie dorazy sú buď v strede prejazdu uchytené na zemi, kam sa oprú krídla, alebo pri otvorenej polohe je nejaká zarážka na zemi, alebo doraz na stene, aby krídlo nepokračovalo a otvorilo sa na požadovaný uhol.
Vonkajšie dorazy sú najjednoduchší spôsob vymedzenia koncových polôh brány, ale nie vždy je možné mať dorazy a zarážky na zemi - vtedy prichádzajú na rad dorazy vnútorné.

Vnútorné dorazy

Vnútorné dorazy sú v princípe nastaviteľné zarážky, ktorými sa nastavuje presný uhol otvorenia a zatvorenia. Je vhodné s nimi počítať vopred, aby sa do pohonu vošli, resp. skracujú dráhu pohonu a tým pádom trochu aj uhol otvorenia.

Dorazenie pohonu samého do seba

Dorazenie pohonu samého do seba je v podstate fixný vnútorný doraz, kedy motor sa vyroluje na koniec a skončí.

Ešte je rozdiel medzi 230V a 24V motormi, kde 230V majú dorazy aj s elektromechanickým spínačom, ktoré po zopnutí prerušia napájanie motora a 24V pohony majú čisto mechanické dorazy, ktoré fungujú tak, že motor sa oprie o doraz, riadiaca jednotka na ňom zaznamená zvýšený odber a vypne ho.

Kľudne sa môžu vnútorné a vonkajšie dorazy kombinovať, napríklad najčastejšie situácie:

Mám dvojkrídlovú bránu a vonkajší doraz mám v strede na zemi, kde brána pri zatváraní dorazí mechanicky a keď sa otvorí, otvorí sa na maximum, lebo z pohonu som vymontoval doraz, aby sa brána čo najviac otvorila a pohon doráža sám do seba.

Mám dvojkrídlovú bránu a doraz nemám ani v prejazde, ani pri otvorených polohách, v každom motore mám od výroby dodaný jeden vnútorný doraz, takže som dokúpil do každého motoru ďalší vnútorný. Brána pri zatvorenej polohe je vo "vzduchu" a krídla som s pomocou vnútorných dorazov vyšteloval tak, aby boli pekne v rovine. V otvorenej polohe ich dorazy zastavia na 90°, lebo ďalej parkujem ďalšie auto.

Rôzne modely krídlových pohonov sú dodávané s rôznymi druhmi dorazov, preto Vám prinášame prehľad najčastejších pohonov:

Dorazy pohonov NICE Too

TOO3024, TOO4524, TOO3000, TOO4500

Pohony rodiny NICE Too nemajú vnútorné dorazy vôbec, takže pohyb krídiel brány môže byť regulovaný len pomocou vonkajších dorazov, alebo pohon na koncoch dorazí sam do seba.

Dorazy pohonov Wingo (24V aj 230V), Toona 24V

WG2024, WG3524, WG4000, WG5000, TO4024, TO5024, TO7024

Pohony Wingo (v 24V aj 230V verzii) a Toona v 24V verziách sú štandardne dodávané s jedným vnútorným dorazom (jeden motor = jeden doraz). Tento doraz je od výroby umiestnený pri strane, kde sa motor otvára (pri otváraní brány dovnútra na pozemok), kľudne doraz ale môžte vymontovať a dať na opačnú stranu motora, prípadne si môžte dokúpiť a namontovať ďalší doraz. Jedinou výnimkou je Toona 7, ktorá má vnútorné dorazy otvárania aj zatvárania.

Dorazy pohonov Wingo HS a Toona HS

WG3524HS, TO5024HS, TO6024HS

Hi-speed 24V pohony Wingo HS aj Toona HS majú mechanické dorazy otvárania aj zatvárania.

Dorazy pohonov NICE Toona 230V

Pohony Toona v 230V verziách sú dodávané s rôznym počtom dorazov na rôznych stranách. Tieto dorazy sú elektromechanické, teda sú v nich spínače káblom spojené s napájanim, čiže nie je úplne triviálne ich prehodiť na opačnú stranu, v princípe jediná možnosť je rozmontovať pohon, premontovať ich na opačnú stranu a prehodiť vnútri káble na opačnú logiku (plus podľa potreby nadpojiť).

Prehľad 230V pohon NICE Toona a ich dorazov:
Ak nie je uvedené áno, pohon daný doraz nemá.

ModelDoraz otváraniaDoraz zatvárania
TO4005 áno  
TO4006 áno áno
TO4015 áno  
TO4016P áno áno
TO4605 áno  
TO5015 áno  
TO5016 áno áno
TO5016P áno áno
TO5605 áno