Free cookie consent management tool by TermsFeed Policy Generator

Zapojenie kľúčového spínaču do pohonov posuvných brán NICE Robus a Run

Kľúčový spínač má dve polohy, kľúčom môžte otočiť buď doprava, alebo doľava, v spínači je pružinka, ktorá vráti kľúč naspäť do stredu. V spínači sú dva mikrospínače, na každom sú tri svorky NC, C a NO. Môžte zapojiť iba jednu stranu kľúčového spínaču, alebo môžte zapojiť obe strany spínaču, alebo ho nemusíte zapojiť vôbec, na funkčnosť pohonu nemá vplyv, je to voliteľné príslušenstvo. Každú stranu kľúčového spínaču môžte zapojiť buď na svorku STOP, alebo SbS (Step by Step, krokovanie, v minulosti P.P. passo-passo po taliansky krok-krok), alebo OPEN, alebo CLOSE.

Možné zapojenia a funkcionalita:

  • Vstup STOP sa zapája na mikrospínač v kľúčovom spínači na svorky NC a C. Otočenie kľúča do tejto strany brány iba zastavuje (zasekáva).
  • Vstup SbS (P.P.) sa zapája na mikrospínač na svorky NO a C. Opakované otáčanie kľúča do tejto strany bránu naháňa hore-dole a zastavuje, podľa toho, ako to máte naprogramované. Od výroby je to nastavené tak, že pri zatvorenej bráne pri prvom otočení kľúča bránu začne otvárať, pri ďalšom otočení ju zastaví, pri ďalšom ju začne zatvárať a pri ďalšom nezastaví, ale hneď ju začne otvárať. Pokiaľ sa brána otvorí celá, otočenie kľúča ju zavrie. Toto chovanie je rovnaké, ako keby ste opakovane stláčali diaľkový ovládač.
  • Vstup OPEN sa zapája aj funguje rovnako ako SbS, akurát bránu iba otvára, zastavuje a zase otvára, keď sa brána otvorí, prestane reagovať.
  • Vstup CLOSE je opak vstupu OPEN, čiže iba zatvára, zastavuje a zatvára. Keď je brána zatvorená, tak nereaguje. Tento vstup je možné v programovaní preprogramovať na čiastočné otvorenie (vstup pre peších).

Sumár zapojenia kľučáku

V origoš manuále je zapojenie na svorky STOP a SbS, tj. z jedného mikrospínača idete zo svorky NC a C dvojžilovým káblom na riadiacu jednotku do vstupu STOP a z druhého mikrospínača idete zo svorky NO a C na riadiacu jednotku na vstup SbS. Tým pádom do jednej strany bránu otvárate/zatvárate/zastavujete a do druhej strany ju iba zastavujete. Kľudne si môžte ale kľúčový spínač zapojiť akýmkoľvek spôsobom.

Nezabudnite, pred zmenami v kabeláži odpojte pohon z napájania a po zmene v zapojení a obnovení napájania vyhodnoťte pripojené zariadenia podržaním tlačidiel OPEN+STOP/SET, kým sa nerozblikajú diódy L1+L2, potom pustite.