Free cookie consent management tool by TermsFeed Policy Generator

Ako si vybrať krídlový pohon?

Ako si vybrať pohon krídlovej brány

Automatizácia krídlovej brány je realizovaná dvoma hlavnými komponentami: riadiaca jednotka a pohon brány (rameno). Pohon brány predstavuje samotné rameno, ktoré rozdeľujeme podľa spôsobu otvárania brány a sily, ktorú dokáže vynaložiť. Radiaca jednotka (alebo riadiaca centrála) dáva týmto pohonom pokyn k činnosti. Do riadiacej jednotky sa taktiež inštalujú ďalšie prídavné zariadenia a ovládacie prvky.

Krídlové pohony Nice. Aké typy pohonov poznáme?

Krídlové pohony Nice by sme mohli podľa prevedenia rozdeliť na 3 typy: lineárne pohony, podzemné pohony a kĺbové (pákové) pohony.

Ponuku lineárnych pohonov tvorí predovšetkým rodina pohonov Wingo a Toona. Tieto dva modely pracujú rovnako. V pohone sa nachádza závitová tyč a závit, ktorý sa priťahuje/odťahuje a tým otvára/zatvára bránu. Základný rozdiel medzi týmito pohonmi je v sile, vzhľade a možnosti pripojenia príslušenstva (Wingo má klasické zapojenie, Toona vyžíva technológiu BlueBUS kde sa jednotlivé príslušenstvo pripája do riadiacej jednotky MC824H iba za použitia dvojžilového kábla).

Treťou rodinou pohonov v lineárnych pohonoch je TOO. Táto rada pohonov využíva na otváranie/zatváranie brány piest. Pri práci tohto pohonu si môžete všimnúť, ako sa piest postupne vysúva a tak otvára bránu.

Podzemné pohony sú najestetickejšou voľbou. Malé, neviditeľné zariadenia sú umiestnené v zemi a aj napriek malej páke dokážu otvoriť veľké a ťažké brány. Tieto pohony navyše slúžia ako spodný pánt pre bránu. Najsilnejší podzemný pohon si hravo poradí s bránou s rozmermi 900 kg alebo 5 metrov. Pri tomto type pohonu treba však brať do úvahy nutnú úpravu terénu. Ideálne je pripraviť si pozemok už dopredu.

Kĺbové pohony patria taktiež k estetickým riešeniam. Vzhľadom na to, že pohon je mimo brány a na bránu sa inštaluje iba jeho rameno. Samotný pohyb vykonáva kĺbové rameno, ktoré jednoducho otvorí/zatvorí bránu.

Na videu sú zobrazené všetky typy pohonov počas otvárania brány

Ako si vybrať motor? Kritéria, ktoré potrebujete vedieť

Než začnete vyberať pohon, zodpovedajte si týchto 5 základných otázok. Následne budete mať lepšiu predstavu o vhodnom pohone pre vašu bránu.

1)    Jednokrídlový alebo dvojkrídlový pohon?

Chcete otvárať obidve krídla brány alebo iba jedno? Sú situácie, kedy zákazníkovi stačí otvárať iba jedno krídlo. Najčastejšie sú samozrejme dvojkrídlové pohony na obe krídla brány.

2)    Aké sú rozmery krídla brány? Šírka a hmotnosť.

Pohony v našej ponuke primárne rozdeľujeme podľa toho, aké krídlo dokážu utiahnuť. Pri jednotlivých pohonoch si môžete všimnúť údaje ako napr. „3m/500kg“ alebo „7m/1700kg“. Tento údaj predstavuje hraničné rozmery, ktoré pohon utiahne – buď danú šírku v metroch alebo hmotnosť v kilogramoch. Každý pohon ma graf na výpočet limitov, ktorý vám hneď povie či je pre vašu bránu vhodný.

3)    Bude mať brána problém s vetrom? Výplň brány a veternosť.

Pre dôkladné určenie správneho pohony nás bude zaujímať aj výplň brány a veterné podmienky v okolí. Plná výplň brány môže totiž fungovať ako „plachta“ a pri väčšom vetre bude klásť odpor. Toto treba brať do úvahy a pri výbere pohonu odporúčame siahnuť po silnejšej variante.

4)    Ako často budete otvárať bránu? Frekvencia otvárania.

Počet cyklov, ktoré pohon vykoná, je ďalší faktor ovplyvňujúci výber správneho pohonu. V skratke platí – čím viac cyklov, tým lepší pohon. Každý pohon má navyše graf životnosti, kde si môžete vypočítať životnosť pohonu podľa počtu cyklov.

5)    Slabší alebo silnejší pohon? Výber sily – 24V / 230 V.

Na základe predchádzajúcich otázok vieme určiť, či vám bude stačiť klasický pohon alebo budete potrebovať silnejší. Ak máte jednoduchú bránu, ktorá nekladie veľký odpor pri otváraní, tak môžete siahnuť po variante 24V pohonoch. Tie sú taktiež určené na veľa cyklov otvárania. Ak však máte bránu, ktorá kladie odpor pri vetre či existuje iná situácia pri ktorej sa môže pohon prehrievať, odporúčame robustné a silné 230V pohony.

Naše cenovo-zvýhodnené sady

Ak už viete, aký typ pohony chcete (základný, podzemný, kĺbový) a poznáte základné vlastnosti ako si vybrať pohon, tak si môžete vybrať jednu z našich cenovo-zvýhodnených sad. Tieto sady sú vytvorené podľa najčastejších objednávok a požiadaviek našich zákazníkov.

Každý pohon ponúkame v 3 variantoch. Tieto varianty sa odlišujú v príslušenstve, ktoré obsahuje. Zatiaľ čo základná sada obsahuje pohon, riadiacu jednotku, prijímač a vysielač, ďalšie sady sú doplnené o fotobunky či maják.

Konzoly, vďaka ktorým sa rameno primontuje k bráne, je v každom balení.

Možnosti ovládania pohonu

Pohon je elektronické zariadenie, ktoré sa najčastejšie ovláda klasickým diaľkovým ovládačom. K dispozícií sú však aj rôzne iné možnosti ovládania ako napr. klávesnica, čítačka kariet, automatický časovač, kľúčový spínač alebo ovládanie mobilom prostredníctvom prezvonenia alebo aplikácie.

Treba ešte podotknúť, že pohon je nevratné zariadenie. To v praxi znamená, že bránu rukou nepretlačíte, takže pohon slúži aj ako zámok. V balení sa však nachádza odblokovací kľúč, ktorý uvoľní prevodovku a potom bránu ľahko otvoríte. Toto sa používa hlavne pri výpadku elektriny.

Príslušenstvo pre krídlové brány a bránky

V našej ponuke nájdete aj náhradné diely či špeciálne príslušenstvo pre krídlové pohony. Sú to napríklad konzoly na privarenie, elektrozámky, rôzne dorazy pre bránu, skladací mechanizmus pre viac krídlovú bránu či záložné zdroje.

Okrem pohonov vám ponúkame aj kompletné príslušenstvo pre brány a bránky. Predovšetkým závesy a pánty, zámky, profily so zámkom, kľučky a madlá.